Co wolno, a czego nie wolno robić podczas ciąży?

joganova.pl

W trakcie ciąży wiele kobiet słyszy mnóstwo porad odnośnie tego, co może, a czego nie powinna robić. Wszyscy mają na uwadze przede wszystkim troskę o dziecko i chcą, aby maluszek rozwijał się w jak najlepszy sposób. Wiele tych porad potrafi się jednak. wzajemnie wykluczać, dlatego też warto wiedzieć, co tak właściwie przyszła mama może robić, a czego jej się nie zaleca. Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy wpływających na prawidłowy rozwój ciąży jest odpowiednia dieta i to tutaj trzeba pamiętać o tych produktach, które należy do diety włączyć oraz o tych, których należy unikać. Lekarze zalecają przede wszystkim zwrócenie uwagi na zapotrzebowanie węglowodanów, żelaza czy białka, czyli włącznie do diety takich produktów jak m.in. skrobia, groch, fasolę, ciemne pieczywo, czerwone mięso, drób, jaja, jak również różnego rodzaju owoce i warzywa. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • marchew,
  • jabłko,
  • truskawka,
  • kiszona kapusta,
  • warzywa zielone,
  • buraki,
  • winogrono,
  • warzywa strączkowe.

Koniecznie trzeba też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, a więc o spożywaniu wystarczającej ilości płynów. Jeśli natomiast chodzi o to, czego jeść w ciąży nie powinniśmy to eksperci wskazują tutaj przede wszystkim takie produkty jak surowe ryby, mięso czy owoce morze, jak również sery pleśniowe albo niepasteryzowane mleko. Odradza się również różnego rodzaju używki, w tym papierosy i alkohol. Ale dieta to oczywiście nie wszystko, bo trzeba uważać także na wiele innych rzeczy. Najważniejsze jest zachowanie po prostu zdrowego rozsądku i zdanie sobie sprawy, że warto jest zrobić kilka wyrzeczeń dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. I tak, niewskazane w ciąży jest robienie zdjęć RTG – można je wykonać tylko w momencie, kiedy jest to koniecznością. Choćby dlatego warto różnego rodzaju badania zrobić jeszcze przed planowanym macierzyństwem. Dotyczy to także wizyt u dentysty i różnego rodzaju zabiegów, z którymi można przecież poczekać. Koniecznie należy również unikać nieco bardziej skomplikowanych zabiegów kosmetycznych – przyszła mama może oczywiście odwiedzić gabinet kosmetyczny, tym bardziej, że dzięki temu możemy poprawić swoje samopoczucie.

Zrezygnować natomiast z pewnością trzeba będzie z solarium, a niezbyt dobrym pomysłem może być również wizyta w saunie lub jacuzzi – to głównie dlatego, że w ciąży powinno unikać się przegrzewania i gwałtowanych zmian temperatury.

Jakich czynności unikać będąc w ciąży?

Sauna, solarium czy jacuzzi to nie jedyne miejsca, których raczej powinno się unikać, będąc przyszłą mamą. W przypadku imprez masowych także może pojawić się problem, szczególnie jeśli nie mamy zapewnionego miejsca siedzącego. Dodatkowo, na tego typu imprezach jest całkiem ciasno, duszno i głośno. Zrezygnować trzeba także z innego rodzaju rozrywek jak na przykład kręgle, bo kule stają się po prostu zbyt ciężkie, a w zaawansowanej ciąży niewskazane jest również wykonywanie niektórych sportów takich jak m.in. jazda na rowerze, na nartach, na motorze, różne gry zespołowe czy intensywny jogging. Wskazana są za to na przykład pływanie, joga czy jazda na rowerku stacjonarnym w domowym zaciszu. Eksperci przypominają również, aby w trakcie ciąży uważać na zbyt ciasne ubrania i zrezygnować ze stałego noszenia szpilek – o wiele lepiej jest postawić na wygodne, elastyczne ubrania.

szkoła masażu Warszawa