Depresja – objawy

Choć współcześnie coraz więcej mówi się o depresji, ta choroba nadal jest lekceważona przez wiele osób. Często uważają, że objawy depresji są wyłącznie wymysłem chorych osób i wynikają z ich skłonności do przesady. Takim podejściem nie tylko nie pomożemy choremu, ale także możemy mu zaszkodzić. Warto wiedzieć, jakie objawy ma depresja.

W przypadku tejże choroby, chory najczęściej zmaga się z symptomami bardzo podobnymi do zwyczajnego spadku nastroju. Właśnie dlatego wiele osób lekceważy te objawy. Chory odczuwa smutek i ma znaczące problemy z odczuwaniem radości lub przyjemności. Nie potrafi znaleźć niczego, co sprawia mu radość.

Depresji nad wyraz często towarzyszą także zaburzenia snu – chorzy zmagają się z bezsennością lub, wręcz przeciwnie, śpią o wiele więcej niż zdrowe osoby. Oczywiście, zaburzenia snu nie mogą być jedyną przesłanką do zdiagnozowania depresji – mogą wynikać również z wielu innych przyczyn. Z depresją zazwyczaj wiąże się także znaczny spadek energii. Okazuje się, że dla chorego nawet wykonywanie codziennych czynności jest ponad siły.

Wynika to z faktu, że chory nie potrafi znaleźć sensu w podejmowanych działaniach. Nie znajduje dla siebie żadnych perspektyw, a w każdej chwili towarzyszy mu poczucie braku nadziei.