Główne porty morskie w Polsce

Polska może się pochwalić niesamowicie rozwiniętym transportem morskim, ponieważ od kilku wieków handlujemy z największymi państwami świata. Współpraca przebiega dobrze, co znacznie wpływa na rozwój gospodarki. Rocznie przeładowuje się w krajowych portach około 60 mln ton różnego rodzaju towarów – to bardzo dużo i napawa optymizmem na kolejne lata.

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że największy port morski znajduje się w Gdańsku – to tu w XVI wieku zaczęły wypływać pierwsze statki handlowe. Port ten jest tak duży, że podzielono go na dwie odrębne części. Pierwsza z nich nosi nazwę Portu Wewnętrznego.

To tutaj następuje przeładowanie towaru takich jak owoce czy siarki. Są tu tez terminale portowe. Druga część portu Gdańskiego to Port Północny – znajduje się tutaj przeładunek węgla ponieważ miejsce to połączone jest z Rafinerią Gdańską.

Dla polskiego transportu morskiego ważną rolę odgrywa także port w Gdyni, Kołobrzegu oraz Świnoujściu – wszędzie tutaj przeładowuje się tysiące ton produktów.

www.cisintegracja.pl