Narzędzia, które wykorzystamy do tapetowania

Tapetowanie to oznaka, że jesteśmy bardzo blisko ukończenia budowy domu lub też jego remontu. Do prac wykończeniowych potrzebujemy jednak odpowiednich narzędzi oraz prawidłowego przygotowania, które obejmuje między innymi oczyszczenie podłoża, na którym zaraz znajdzie się tapeta oraz pocięcie rolek tapety na odpowiednich rozmiarów elementy.

A jakich narzędzi będziemy potrzebować do samego tapetowania? Trzeba wziąć pod uwagę, że do tapetowania potrzeba nam będzie wystarczająco dużo kleju, jak również narzędzia, za pomocą których ten klej rozprowadzimy, a następnie dociśniemy tapetę w tych miejscach, w których nie przylega ona całkowicie do ściany. W związku z tym wśród narzędzi, jakie należy przygotować przed rozpoczęciem tapetowania mamy:

  • wiaderko,
  • ściereczki,
  • gąbki,
  • szczotki,
  • wałki,
  • pędzle,
  • strzykawkę,
  • dociskacze do tapet.

Wiaderko przyda się oczywiście w ramach przygotowania kleju, dlatego też powinno mieć odpowiednią pojemność. Ściereczki i gąbki posłużą z kolei w momencie, kiedy nałożymy zbyt dużo kleju, a ten wypłynie poza krawędzie przyklejanej tapety – wtedy bardzo łatwo nadmiar można usunąć właśnie za pomocą ścierki czy gąbki.

Dobrym pomysłem jest także wyznaczenie linii na ścianie, wzdłuż których tapeta zostanie przyklejona – znacząco ułatwi to pracę, a można to zrobić w bardzo łatwy sposób, chociażby za pomocą pionu.

Wałki i pędzle, czyli tapetujemy dom

Różnego rodzaju wałki i pędzle najczęściej wykorzystamy w trakcie malowania ścian, ale znakomicie sprawdzą się także jako pomoc przy tapetowaniu pomieszczeń.

Wałek z jednej strony pomoże nanieść nam klej na arkusz tapety, który będziemy przyklejać do ściany, a z drugiej strony za jego pomocą będziemy mogli również odpowiednio docisnąć tapety – wałek gumowy zrobi to na całej powierzchni tapety, a wałek stożkowy przyda się przy dociskaniu tapety w narożnikach ścian. Wszelkie braki kleju na arkuszu tapety dopełnimy za pomocą pędzla, natomiast strzykawka przyda się, by wypełnić klejem te miejsca pod tapetą, w których pojawiły się pęcherze powietrza.