Odpowiedzialne planowanie ciąży

Nie jest sztuką zajść w ciążę. Trudniej jest ją rozsądnie zaplanować, tak aby dziecko zostało poczęte w najlepszym możliwym momencie. Mamy takie czasy, że nie sposób zdawać się w tej kwestii na przypadek.

Istnieją bowiem liczne i bardzo skuteczne metody zapobiegania ciąży, które równocześnie nie zmuszają nikogo do rezygnacji ze współżycia. Chodzi rzecz jasna o szeroko rozumianą antykoncepcję, na którą składają się zarówno prezerwatywy, jak i całe spektrum innych rozwiązań farmakologicznych i mechanicznych. Dziś planowanie ciąży jest normą w większości rodzin.

Nawet te najbardziej tradycyjne i wychowane w katolickim duchu z pewnych elementów antykoncepcji korzystają. Można tu wymienić chociażby metodę Billingsa opartą o mierzenie temperatury oraz obserwację śluzu kobiety. Jest to metoda naturalna, akceptowana przez Kościół i cechująca się wysoką skutecznością.

Wymaga jednak dyscypliny ze strony par (szczególnie kobiet) i przez to bywa na starcie odrzucana jako zbyt restrykcyjna. Poza nią istnieje jednak wiele innych metod.

suplementy diety