Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty ma kluczowe znaczenie dla dalszych odwiedzin, a nawet dla ich postrzegania w dorosłym życiu. Rodzic musi zaplanować wszystko tak, aby przebiegło w miłej i bezstresowej atmosferze. Generalnie pierwsza wizyta u dentysty może się odbyć już po wyrośnięciu pierwszego ząbka. Jeśli rodzic zauważy coś niepokojącego, również należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Dobrym pomysłem jest odwiedzenie gabinetu nawet jeśli nie dzieje się nic złego. Dziecko przekona się wtedy, że wizyta u dentysty nie jest niczym strasznym. Dowie się też jak wyglądają wszelkie sprzęty i inne tego typu rzeczy. Jeśli dziecko się boi to nie warto się denerwować i zmuszać go do czegokolwiek.

W tym wypadku sprawdzi się jedynie spokój i cierpliwe wytłumaczenie sytuacji. O ile jednak, maluch nadal nie chce współpracować, to wizytę najlepiej przełożyć na inny dzień. Jeśli czeka nas zabieg, to pod żadnym pozorem nie wolno okłamywać dziecka, że nie będzie bolało. Maluch nie dość, że doświadczy bólu fizycznego to jeszcze będzie przeżywać, że jego rodzic mówi nieprawdę.

Duży wpływ na samopoczucie dziecka ma pora dnia. Dlatego najlepiej żeby wizyta u dentysty odbyła się w godzinach porannych, ewentualnie wczesnym popołudniem. Spore znaczenie ma też osoba samego lekarza. Dobrze, żeby był to ktoś sprawdzony, kto ma pozytywne opinie.

Przed odwiedzinami, rodzic może też umówić się na rozmowę z dentystą. Jeśli wizyta przebiegnie pomyślnie, zafunduj maluchowi jakąś nagrodę. Wtedy na pewno będzie kojarzył gabinet dentystyczny z czymś przyjemnym.

sprawdź naszą stronę www w nowym wydaniu