Trofea w piłce nożnej

Zawodowi sportowcy rywalizują ze sobą na wielu różnych płaszczyznach, czyli biorą udział w różnych konkurencjach. Wśród nich są mniej i bardziej prestiżowe. Nie ma tutaj reguły – w każdej dyscyplinie inne trofea są najważniejsze.

Rywalizację zawodowych piłkarzy można podzielić na klubową i reprezentacyjną. W reprezentacyjnej najważniejszym trofeum jest mistrzostwo świata, a w dalszej kolejności mistrzostwo danego kontynentu (najzacieklejsze zmagania są w Europie i Ameryce Południowej, ponieważ z tych kontynentów wywodzą się najlepsze drużyny). Medale igrzysk olimpijskich, chociaż oczywiście również mają swoją wagę, są jednak raczej drugorzędnymi wyróżnieniami, a wynika to z faktu, że w tych zawodach nie biorą udziału najlepsi futboliści (zastosowano tutaj ograniczenie wiekowe).

W piłce klubowej najbardziej prestiżowa jest Liga Mistrzów i jej odpowiedniki na poszczególnych kontynentach. W dalszej kolejności są natomiast mistrzostwa i puchary krajowe, a także pozostałe puchary kontynentalne (np. Liga Europejska).

budowa maszyn