Windy znano już w Starożytności?

Ludzie słyną z tego, że na każdym kroku próbują ułatwiać sobie życie. Czasami dotyczy to niesamowicie banalnych czynności, wśród których możemy znaleźć na przykład chodzenie. Właśnie dlatego coraz popularniejsze są ruchome schody oraz windy.

Niewielu z nas wie, że historia tych drugich sięga już Starożytności. Pierwszy opis urządzenia, które do złudzenia miało przypominać współczesne windy, stworzył już Archimedes. Jego maszyna, stworzona w Syrakuzach, miała być jednak napędzana nie czym innym, jak siłą ludzkich mięśni.

Później często stosowano tego typu mechanizm w przedstawieniach teatralnych. W późniejszych latach zagadnieniem interesował się również Leonardo da Vinci. Właśnie w oparciu o jego projekty Larini skonstruował windę, w której zastosował bębny linowe oraz koło zębate.

Podejmowano jeszcze wiele prób udoskonalania tego wynalazku, zanim zastosowano go w jednym z nowojorskich domów towarowych, w 1857 roku. Ponad dwadzieścia lat później do napędzania mechanizmu po raz pierwszy użyto silnika elektrycznego, a w dwa lata później w windzie po raz pierwszy umieszczono oświetlenie. Pod koniec XIX wieku windy stały się popularne także w blokach mieszkalnych i biurowcach.

https://www.tophifi.pl/yamaha/#musiccast/ http://wapno-info.pl